Kapadokya Yöresi

Kapadokya denildiği vakit insanların aklına hemen ürgüp asmalı konak göreme uçhisar gelir . Bu elbette bizlere verilen eksik bilgiden kaynaklanan bir durum, kapadokya turları genelde kısa süreli turlar olduğu için belli bir alandaki görülmeye değer güzellikler bir iki gün içerisinde hızlıca gösterilerek bu turlar tamamlanıyor . Oysa kapadokya nevşehir in yanında niğde aksaray kayseri ve hatta kırşehir i de kapsayan geniş bir alan. Ülkemiz insanlarının çoğu ıhlara yı nevşehir ili sınırları içerisinde bir yer sanıyor , ıhlara nın bağlı olduğu Güzelyurt ilçesini ise çoğumuz belkide hiç duymadık bile . Fakat gezip görenler bilirki Güzelyurt  kapadokya nın tüm özgün dokusunu hatta fazlasıyla içinde barındıran önemli bir merkezdir. Yer altı şehirleri , kiliseleri , manastırları, özgün kapadokya taşı ve mimarisinin en güzel örneklerini taşıyan evleri, katedralleri, peribacaları ve dünyaca ünlü ıhlara vadisiyle güzelyurt tek başına küçük kapadokya dır.

         Eski adı karvalla daha sonra gelveri olan güzelyurt aksaray iline 45 km mesafede olup,  aksaray niğde ve nevşehir illerinin oluşturduğu üçgenin nerdeyse tam ortasında yer almıştır. Hasan dağı nın yaz kış ayrı güzel olan  o görkemli manzarası nı her daim izleyen güzelyurt u , hemen aşağısın da uzanan 14 km uzunluğundaki ıhlara vadisine de şöyle bir göz ucuyla bakarken görebilirsiniz. Güzelyurt göleti ve hemen üstündeki yüksek kilise ( analipsis tepesi – eski manastır)  de bu bakışlardan pek tabidir ki nasibini fazlasıyla almayı hak eden güzellik ve görkeme sahiptirler. Bu seyrinizi şöyle biraz fazla gün batımına kadar uzatıverirseniz , işte o zaman  güneşin batışının o kadar güzel ve bi o kadar da büyüleyici olduğu anları yaşarsınız güzelyurt da .

         KARAMANLILAR VE MÜBADELE

      Güzelyurt un tarihi doğal olarak binlerce yıl öncesine kadar uzanmaktadır . eldeki çanak çömlek ve obsidyen kalıntıları bunu açıkça ortaya koymaktadır. Daha sonra sırasıyla hitit pers kapadokya krallığı roma bizans selçuklu ve osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. Bir rivayete göre büyük iskender o meşhur atlarından birisini güzelyurt un hemen 4 km yukarısındaki sivrihisar dan  almıştır . güzel atlar ülkesinden  ( kapadokya nın pers dilindeki anlamı)  güzel at almak kadar doğal ne olabilirki .

     Güzelyurt asıl önemini bizans döneminde önemli bir filozof ve din bilgini olan nazianoslu gregorious sayesinde kazanmıştır. Gregorious güzelyurt a yerleşerek fikirlerini buradan yaymış ve bölgeyi önemli bir merkez haline getirmiştir. Şu anda gregorious zamanın da  ve onun adına yapılan görkemli bir kilise yapısı  sağlam bir vaziyette güzelyurt merkezinde ziyaretçilerini büyülemeyi sürdürmektedir.

    1900 li yılların başında aksaray ilinin nüfusu 3500 civarında iken güzelyurt un nüfusu 4500 idi . bölgenin önemli bir ticaret ve sanayii merkezi olan güzelyurt da nüfusun yüzde 80 i ortodoks ahaliden oluşmakta idi. Türkçe den başka bir dil bilmeyen ve konuşmayan bu insanlar karamanlıca dediğimiz bir yazışma örneği kullanmaktaydılar. Muhtemelen malazgirt den çok daha önce karadenizin kuzeyinden anadoluya giren ve iç anadolu ya yerleşerek ortodoks olan türk boylarının torunlarıydılar . müslüman türk halkla içiçe yüzlerce yıl yaşayan karamanlı ortodokslar 1924 mübadelesi ile yunanistan a göçtüler ve orda kavala yakınlarında yeni gelveri( nea karvali) isminde bir kasaba kurdular. Bu mübadillerin çocukları ve torunları her yıl güzelyurt a gelerek eski komşularıyla hasret gidermekte ve dostluk kardeşlik festivali etkinliği çerçevesinde  eski yöresel kıyafetlerini de giyerek kaşıkla konyalı oynamakta türkçe türküler söylemektedirler.

Kapadokya’ya Nasıl Gidilir?


Havayolu ile Kapadokya’ya nasıl gidilir?
Kapadokya’ya ulaşmanın en kolay yolu İstanbul’dan uçak ile gelmektir. Türk Hava Yolları’nın her gün İstanbul-Nevşehir arasında karşılıklı uçak seferleri bulunmaktadır. Tuzköy Havaalanı Nevşehir merkezine 30 km uzaklıktadır. 
İkinci uçuş alternatifiniz ise Kayseri Havaalanı. Türk Hava Yolları gibi Onur Air, Pegasus ve SunExpress havayolu şirketlerinin de Kayseri Havaalanı’na uçuşları bulunmaktadır. Bölgedeki birçok otel müşterilerine havayolu taşıma hizmetleri vermektedir. Bu konuda kalacağınız otelden önceden bilgi almanız faydalı olabilir.

Özel araç ile Kapadokya’ya nasıl gidilir?
GELİ? YOLUNUZ ANKARA DAN GEÇİYOR İSE Ankara-Kapadokya arasında iki yol alternatifi var. Birisi Konya yolundan Gölbaşı-Koçhisar-Aksaray-Nevşehir rotası. Diğeri ise Samsun yolundan Kırıkkale-Kırşehir-Nevşehir rotası. Aksaray yolu üzerinde de çeşitli kervansaraylar, Ihlara ve Tuz Gölü bulunuyor. Ankara- kapadokya arası 290 km yani ortalama 3 saat sürüyor.

 

Bizim size önerimiz tuz gölü üzeri Aksaray dan geçerek Kapadokya ıhlara vadisi ne ulaşmanız olacaktır.


Güneyden Adana-Mersin tarafından kapadokya ya gelecekseniz yine 2 alternatifiniz var. Aksaray a doğru devam edip aksaray üzerinden ıhlara vadisine ya da nevşehir e doğru bir rota çizmek ya da aksaray üzerinden nevşehir istikametine devam etmek. veya niğde den Nevşehire geçmek. alternatif yolların her ikisi de gidiş ve dönüş de ayrı ayrı olmak üzere kullanılabilir zira bölgenin tamamını görmek için de bir fırsat olabilir.
Batıdan İzmir-Konya tarafından ise Aksaray üzeri yine ya ıhlara vadisi ne doğru yada Nevşehir e devam edilerek Kapadokya turunuza başlayabilirsiniz.

Otobüs İle Kapadokya’ya nasıl gidilir?.
Kapadokya bölgesine pekçok otobüs firması hizmet vermektedir. Ankara – Kapadokya arası otobüs ile 3.5 saat kadar sürmektedir. Yolculuk hoş bir Tuzgölü manzarası eşliğinde Aksaray üzerinden yapılıyor. 
öncelikle ıhlara vadisini göreyim diye düşünürseniz aksaray da inip ıhlara vadisi turunu tamamladıktan sonra da nevşehir tarafına geçebilirsiniz.Tren ile Kapadokya’ya nasıl gidilir?
Bu yolculuk alternatifleri macera duygularınızı yeterince tatmin etmemiş olabilir. Peki Ankara veya İstanbul’dan Kayseri’ye nostaljik bir tren yolculuğu yapmaya ne dersiniz? Tren ile Kayseri’ye vardıktan sonra kolayca Kayseri Otobüs terminaline gidebilir ve her saat Kapadokya’nın her yerine araç bulabilirsiniz. Kayseriden otobüs yolculuğu geleceğiniz yere göre 45-60 dakika kadar sürmektedir. Geniş bilgi için Devlet Demir Yolları’nın sitesini ziyaret edebilirsiniz.
Güneyden Adana Mersin tarafından trenle gelmeyi düşünüyorsanız eğer Niğde ye kadar trenle gelerek de  Kapadokya turu na başlayabilirsiniz.

 

Bazı büyükşehirlerin Kapadokya'ya mesafeleri şöyledir:

 

Kayseri Kapadokya arası yaklaşık 70 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 1 saat kadar sürmektedir.
Mersin Kapadokya arası yaklaşık 288 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 3 saat 45 dakika kadar sürmektedir.
Ankara Kapadokya arası yaklaşık 305 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 4 saat kadar sürmektedir.
Eskişehir Kapadokya arası yaklaşık 528 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 6 saat 30 dakika kadar sürmektedir.
İstanbul Kapadokya arası yaklaşık 757 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 9 saat 15 dakika kadar sürmektedir.
Antalya Kapadokya arası yaklaşık 541 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 8 saat 15 dakika kadar sürmektedir.
İzmir Kapadokya arası yaklaşık 777 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 11 saat 15 dakika kadar sürmektedir.
Konya Kapadokya arası yaklaşık 238 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 3 saat 30 dakika kadar sürmektedir.
Bursa Kapadokya arası yaklaşık 679 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 8 saat 15 dakika kadar sürmektedir.
Niğde Kapadokya arası yaklaşık 88 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 1 saat 20 dakika kadar sürmektedir.