Kapadokya Yöresi


KAPADOKYA YÖRESİ


Kapadokya tarihteki ismi ile katpatuka (Güzel atlar ülkesi) , periler diyarı  doğanın ve tarihin muhteşem birlikteliği Dünya da eşi benzeri olmayan , ziyaretçilerini her seferinde bir daha büyüleyen , her sefer de yeni keşifler sunan yeryüzü cenneti ve tarih hazinesi.

Milyonlarca yıllık bir serüvenin sonucudur Kapadokya. Hasandağı, Erciyes ve Melendiz dağlarının elbirliği ile başlamış herşey ve milyonlarca yıllık bir emekle bir dantel gibi işlene işlene ortaya çıkmıştır tüm bu doğal güzellikler ve sonrasında ise insanoğlu başlamış sanatını göstermeye . Bu güzelliklere pekçok yeni güzellikler katmış , yer altı , yer üstü demeden yüzlerce binlerce insan yapısı sanat eserleri ile donatmış bu büyülü diyarı.

Kapadokyanın doğal ve tarihi güzelliklerini değerlerini saymakla bitirmemiz mümkün değildir zira onlarca yıl geçsede hala yeni güzellikler ve sürprizler karşımıza çıkıverir aniden.

Peri bacaları, yer altı şehirleri, vadiler,kanyonlar, kiliseler, manastırlar, hanlar, konaklar, kervansaraylar, ırmaklar,kaya oyma mekanlar, nakış gibi işlenmiş evler, şapeller, taş , kaya , bozkırın güzelliği, günbatımı, tarihsel kökeni olan şarap kültürü, binlerce yıllık antik yerleşimler, balon turları, romantik akşamlar , lezzet durakları ve daha pek çok güzellikler hepsi burada kapadokya da.

Kapadokya nın tarihteki kapladığı alan çok daha geniş olmakla birlikte bugün için nevşehir, aksaray, kayseri,niğde illerinin içerisinde kalan bir bölgeyi ifade etmektedir.

Kapadokya yöresi dediğimiz bu bölge içerisinde asıl turistik kapadokya ise dar anlamıyla nevşehir ili sınırları içerisinde kalan avanos,ürgüp,uçhisar,derinkuyu yerleşimleri ile aksaray ili sınırları içerisinde kalan ıhlara vadisi, güzelyurt ile kayseri ili soğanlı vadisi ni içine almaktadır.

Kapadokya yöresinin olmazsa olmaz ziyaret mekanlarını sıralayacak olursak sizler için pratik bir kapadokya gezi rehberi de sunmuş oluruz.

Kapadokya turları ve kapadokya otelleri rezervasyonu konusunda uzmanlaşmış seyahat acentası olan Lanora turizm sizleri bu büyülü topraklarda yeni keşifler ve macera için davet ediyor .Yılın her mevsimi ayrı bir güzelliğe sahip kapadokya da nasıl bir tatil istediğinizi bize söylemeniz yeterlidir. En uygun fiyatlarla unutulamaz bir kapadokya tatili sözümüzü yerine getirebilmemiz için bizi aramanız yeterli olacaktır.

  1. Ürgüp

Ürgüp, Bizans zamanında civar köy, kasaba ve vadilerdeki kilise ve manastırların piskoposluk merkeziydi.
Selçuklu döneminde gelinceyse çevreye açılan önemli bir kale haline gelmişti. Altıkapılı Türbe ve Temenni Tepesi Türbesi de o döneme ait eserlerdir.Temenni Tepesi’nde bulunan iki türbeden birinin Selçuklu Sultanı IV. Rüknettin Kılıçarslan’a, diğerinin ise III. Alaaddin Keykubat’a ait olduğu düşünülür.
Osmanlı hakimiyetine girdikten sonra Ürgüp adını alan bu küçük ilçe önemini ilk kez Damat İbrahim Paşa’nın kadılık makamını Nevşehir’e bağlamasıyla kaybeder. İlçede gezerken rastlayabileceğiniz kitabeli mermer çeşmeler de o zamanın hatıralarıdır. İbrahim Paşa tarafından dönemin en usta şairlerine yazdırılmış kitabelerle süslenmiş bu çeşmeler halkı mağdur etmemek amacıyla yaptırılmış. Suları ise yakınlarda bir köy olan Kavak’tan gelen yeraltı su yolları ile temin ediliyormuş.
Diğer bir önemli yapısı ise temelleri 1900ler de atılan Rum Hamamı’dır.

Ürgüp de gezilmesi grülmesi gereken yerler

Sobesos Antik Kenti

Mazı Kaya Mezarları

Kurtderesi Nekropolü

Alkaya Harabeleri - Yeşilöz Köyü

Yeraltı Şehirleri
Mazı Yeraltı Şehri - Mazı

Kırk Şehitler Kilisesi - Şahinefendi Köyü

Yukarı Mahalle Kilisesi - Ayvalı Köyü
Kara Çalı Kilisesi - Ayvalı Köyü
Baş Melek Manastırı
Şahin Efendi Kiliseleri - Şahin Efendi Köyü
Taşkın Paşa Külliyesi

Aziz Theodore (Tağar) Kilisesi
Archangel Manastırı - Cemilköy 
Hagios Stephonos Manastırı - Cemilköy
Saint Euphemia Kilisesi

2. Avanos

Avanos toprağa verdiği hayatla bilinir.Pişirilerek farklı gereçlere dönüşen toprak kaynağını Avanos’un ortasından geçen Kızılırmak’tan alır.Toprağı kadar meşhur bir şeyi daha vardır ki o da ipek ve yünden dokunan halılarıdır.Bunların yanı sıra ilçe bağcılıkla da öne çıkar.Dağların eteklerinde yetişen üzümler sadece sofraları süslemekle kalmaz, mağazalarda da yerini şarap olarak alır.
Çömlek ve diğer gereçlerin yapıldığı atölyeleri, şarapların üretildiği mağaraları her daim halka açık birer gezi mekanı.Sadece gezmekle kalmayıp buralarda kendiniz de çömlek yapımını deneyebilirsiniz.

3.Göreme:

Peribacalarının ev olarak kullanıldığı Göreme, Hristiyanlardan kalma kilise, yemekhane, mezar, kiler ve mahzenlerle dolu. Göreme Milli Parkında bulunan kiliselerin özelliği oldukça korunaklı olması ve mimari olarak da geçmişin izlerini fazlasıyla yansıtması. Bu gözlerden uzak, ulaşımı zor yerde manastırlar, kiliseler, şapeller, yemekhaneler, hücreler, depolar oyulmuş ve gizlenmek veya inzivaya çekilmek isteyenlere bir sığınak olmuş.

Göreme açık hava müzesi içinde bulunan tarihi yapılar

Kaya Kiliseleri
Karanlık Kilise

Çarıklı Kilise

Elmalı Kilise

Tokalı Kilise

Yılanlı Kilise

Azize Barbara Şapeli

Aziz Basel Şapeli

Azize Catharine Şapeli

El Nazar Kilisesi

Durmuş Kadir Kilisesi

Karşı Bucak Kilisesi

Yusuf Koç Kilisesi

Yeni Bulunan Kilisesi

Saklı Kilise

Kılıçlar Kilisesi

Meryem Ana ( Kılıçlar Kuşluk ) Kilisesi

Aziz Eustathius Şapeli

Yeni Kilise

Sarnıç Kilise

Karabulut Kilisesi

Meskendir Kilisesi

Üzümlü Kilise

Ayvalı Kilise

Haçlı Kilise
Sütünlu Kilise

Üç Haçlı Kilise

Annayua Kilisesi

Fırınasma Kilisesi

4. Uçhisar
Bölgede en yüksek yer olan Uçhisar, korunmak amacıyla kale olarak kullanılıyordu. Kalenin en üst noktası bölgenin en güzel seyredildiği yerdir.Kalenin içerisinde sayıları az da olsa kiliseler bulunur. Kalenin etrafı mezar olarak kullanılan peri bacalarıyla çevrili.

5. Zelve vadisi
Zelve Vadisi Kapadokyada çok özel bir manzaraya sahiptir.1953'de burası bir yerleşim yeriydi. 20. yy. kadar Zelve, Hristiyan ve Müslümanların beraber yaşadığı bir yerdi. 1967'de açık hava müzesine çevrildi.Labirent bir yola sahip olan bu vadi keşfedilebilir.Burda yerleşim yerleri, Merdivenler, Kiliseler ve Güvercinliklerde görmeye değer yerlerdendir. Mağaralardaki Freskler hayvan ve insan figürlerinden ziyade geometrik şekillerdir. Üzümlü Kilisesinde 8. ve 9. yy.ait iyi korunmuş Freskler mevcuttur.

6. Soğanlı vadisi

Göremenin dışında ikinci büyük Rahip merkezi Soğanlı Vadisidir. Freskler 9-13.yy.aittir. Vadideki bazı Kiliselerde ne zaman yapıldığına dair tarih vardır. Burda yaklaşık 150 Kilise bulunmaktadır. Önemli Kiliseler 1060 - 1061 de yapılmış olan Karabaş Kilisesi ve yapılışı 11.yy. başlamış olan Barbara Kilisesidir.

7. GÜZELYURT-SELİME KATEDRALİ-IHLARA-HASANDAĞI-NORA ANTİK KENTİ-AŞIKLI HÖYÜK-ZİGA KAPLICALARI

Tarih ve kültür cenneti Güzelyurt
İstanbul"da ki Ayasofya"dan daha eski Küçük Ayasofya denilen Aziz Gregorios Theologos Kilisesi ile inanç turizminin merkezlerinden biri olarak görülüyor.

AKSARAY- Aksaray iline bağlı eski adı Gelveri olan Güzelyurt kiliseleri, manastırları ile bir tarih kültür hazinesi olarak görülürken İstanbul"da ki Ayasofya"dan daha eski Küçük Ayasofya denilen Aziz Gregorios Theologos Kilisesi ile inanç turizminin merkezlerinden biri olarak görülüyor.

Turizmin yeni merkezlerinden biri olarak tanıtılan, aynı zamanda termal merkezlerine sahip bulunan Güzelyurt, konaklama tesisleri ve Türk mutfağının örneklerini sunduğu lokantalarıyla, el sanatlarıyla yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.

Güzelyurt da ziyaret edilmesi gereken yerler

St gregorius kilisesi

Sivişli kilise

Kızıl kilise

Yüksek kilise

Güzelyurt yer altı şehirleri

Gaziemir yer altı şehri

Ihlara vadisi

Selime katedrali

Sofular vadisi

8. Ihlara Vadisi

Güzelyurt"a 12 km. mesafededir. Melendiz Irmağı kenarında 14 km. uzunluğunda bir kanyondur. Vadinin tamamını yürümek 5 saati alır. Ihlara Köyü"nden itibaren ırmağın sol tarafını takip ediniz. Bizans döneminden kalma duvarları boyalı mükemmel kaya kiliselerini Ihlara ve Belisırma civarında gezebilirsiniz. Belisırma köyünden itibaren ırmağın sağ tarafını izleyiniz.Vadinin çıkışında, yeşillikler arasında Yaprakhisar Köyü"ne ulaşmak için Selçuklu döneminden kalma bir taş köprüden geçiniz. Köyde çok sayıda Bizans Manastırı görebilirsiniz. Yaprakhisar"ın devamında, Peri bacalarıyla çevrili 10.y.y."dan kalma, 365 basamakla çıkılan Selime"deki Kale Manastırı"nın kayadan oyma birimleri ve Kalenin önünde bulunan 13.y.y."dan kalma Selçuklu Türbesi görülmeye değer eserlerdir.

9. Kapadokyanın yer altı şehirleri

Derinkuyu yer altı şehri

Kaymaklı yer altı şehri

Mazı yer altı şehri

Gaziemir yer altı şehri

Özkonak yer altı şehri

Güzelyurt yer altı şehirleri